Strona główna BIP Wersja chińska Wersja włoska Wersja hiszpańska Wersja ukraińska Wersja czeska Wersja niemiecka Wersja rosyjska Wersja francuska Wersja angielska
Szukaj
O regionie
Charakterystyka regionu
Herb i flagi
Honorowe odznaczenia
Mapa województwa
Województwo opolskie w Europie
Ochrona środowiska
Aktualności o regionie
Gospodarka
Rolnictwo
Turystyka
Sport
Kultura
Nauka i edukacja
Rozwój regionalny
Współpraca z zagranicą
Fundusze Europejskie
Środowisko
Obsługa klienta
Tablica informacyjna
Prawo
Centrum prasowe
Organiz. pozarządowe
 O regionie Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót
 O regionie ›› Charakterystyka regionu 
Charakterystyka regionu
Województwo opolskie jest położone w południowo-zachodniej Polsce - graniczy z Czechami oraz czterema polskimi województwami: dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim.

Obszar regionu to 9412 km2 (3% pow. kraju), a mieszka tutaj około 1,010 tys. osób (co stanowi około 2,6 % ludności kraju; wg stanu na 2012 r.).

Stolicą województwa jest Opole, a większe miasta to przede wszystkim stolice powiatów: Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Prudnik, Strzelce Opolskie, Krapkowice, Namysłów, Olesno, Głubczyce.
Atutem Opolszczyzny jest jej położenie na trasie ważnych linii komunikacyjnych - drogowych, kolejowych, a także odrzańskiego szlaku wodnego.

Przez teren województwa przebiega najważniejsza dla południowej części kraju autostrada A-4, będąca częścią III paneuropejskiego korytarz transportowego Berlin-Kijów, podobnie jak magistrala kolejowa wschód-zachód, co stwarza solidne podstawy do dynamicznego rozwoju regionu. Opolszczyzna to jeden z najlepiej rozwiniętych obszarów kraju w zakresie infrastruktury - gęstość sieci dróg o twardej nawierzchni w roku 2012 wyniosła 90,4 km/100 km2.

Innym ważnym atutem województwa jest wysoki poziom życia i bezpieczeństwa jego mieszkańców. Wyniki Diagnozy społecznej wskazują, że warunki życia gospodarstw domowych w województwie opolskim należą do najwyższych w Polsce. 

 

Na Opolszczyźnie splatają się różne kultury: polska, śląska, niemiecka, czeska. Dzięki temu Opolanie nauczyli się żyć w tolerancji i zgodzie. Swej determinacji i silnej więzi z regionem mieszkańcy Opolszczyzny dali wyraz w 1998 roku, gdy ważyły się losy reformy administracyjnej kraju. Opolanom udało się postawić na swoim i wywalczyć własne województwo.
Informację zmodyfikował (a): Urząd Marszałkowski w Opolu (2014-01-13 10:17:53)
 Zobacz także PDF - pliki PDF  Powiększ tekst - powiększ tekst  Zmniejsz tekst - pomniejsz tekst  Drukuj - wydrukuj  Do góry
Data aktualizacji: 2016-12-01
Liczba odwiedzin: 38355387
 
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.