Strona główna BIP Wersja chińska Wersja włoska Wersja hiszpańska Wersja ukraińska Wersja czeska Wersja niemiecka Wersja rosyjska Wersja francuska Wersja angielska
Szukaj
O regionie
Gospodarka
Rolnictwo
Turystyka
Sport
Kultura
Nauka i edukacja
Rozwój regionalny
Współpraca z zagranicą
Fundusze Europejskie
Środowisko
Obsługa klienta
Tablica informacyjna
Prawo
Centrum prasowe
Organiz. pozarządowe
 Studium rozwoju systemów energetycznych w województwie opolskim do 2015 roku Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót
 Rozwój regionalny ›› Studium rozwoju systemów energetycznych 
Studium rozwoju systemów energetycznych w województwie opolskim do 2015 roku

Instrumentami samorządu w kreowaniu polityki energetycznej, przyczyniającej się do rozwoju systemów energetycznych regionu są dokumenty strategiczne, opracowane w Urzędzie Marszałkowskim a także wykonane na jego zlecenie.

Bardzo ważnym strategicznym dokumentem samorządu w kreowaniu polityki energetycznej jest "Studium rozwoju systemów energetycznych w województwie opolskim do roku 2015" - opracowane przez ,"Energo - Projekt - Katowice" S.A. Katowice, lipiec 2003 r. na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

"Studium …" koordynuje wspólne działania samorządów lokalnych oraz przedsiębiorstw energetycznych na rzecz zapewnienia ładu w planowaniu infrastruktury naszego regionu a także jest istotnym narzędziem służącym do uzgadniania projektów i planów energetycznych, obejmujących swoim zasięgiem obszar województwa opolskiego, gdyż zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz.1504) Zarząd Województwa opiniuje na potrzeby Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki projekty planów rozwoju przedsiębiorstw energetycznych w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zaopatrzenia na paliwa gazowe, energię elektryczną lub ciepło a także wnioski o udzielenie i zmianę koncesji związanych z działalnością przedsiębiorstw energetycznych. Ponadto Zarząd Województwa opiniuje projekty założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe opracowywane dla miast i gmin regionu opolskiego.

Studium rozwoju systemów energetycznych w województwie opolskim do roku 2015 – ma za zadanie :

  1. Umożliwienie podejmowania decyzji w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego województwa.
  2. Obniżenie kosztów rozwoju społeczno-gospodarczego regionu poprzez wskazanie optymalnych sposobów realizacji potrzeb energetycznych.
  3. Ułatwienie podejmowania decyzji o lokalizacji inwestycji przemysłowych, usługowych i mieszkaniowych.
  4. Wskazanie kierunków rozwoju zaopatrzenia w energię, które mogą być wspierane ze środków publicznych.
  5. Umożliwienie maksymalnego wykorzystania energii odnawialnej będącej do dyspozycji w województwie.
  6. Ułatwienie UMWO opiniowania i koordynacji założeń do planów zaopatrzenia w energię poszczególnych gmin oraz wojewodzie kontroli zgodności z założeniami polityki energetycznej państwa.

"Studium rozwoju systemów energetycznych w województwie opolskim do roku 2015" dostępne jest w wersji cyfrowej oraz elektronicznej w Departamencie Infrastruktury i Gospodarki, telefon kontaktowy 77 5416 626, 627.

 Zobacz także PDF - pliki PDF  Powiększ tekst - powiększ tekst  Zmniejsz tekst - pomniejsz tekst  Drukuj - wydrukuj  Do góry
Data aktualizacji: 2016-12-01
Liczba odwiedzin: 37422392
 
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.