Strona główna BIP Wersja chińska Wersja włoska Wersja hiszpańska Wersja ukraińska Wersja czeska Wersja niemiecka Wersja rosyjska Wersja francuska Wersja angielska
Szukaj
O regionie
Gospodarka
Rolnictwo
Turystyka
Sport
Kultura
Nauka i edukacja
Rozwój regionalny
Współpraca z zagranicą
Fundusze Europejskie
Środowisko
Obsługa klienta
Tablica informacyjna
Prawo
Centrum prasowe
Organiz. pozarządowe
 Aktualności Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót
 Aktualności ›› Wydarzenia 
Pierwszy lot tuż po inauguracji
30 listopada 2016
[Galeria zdjęć]
1 grudnia 2016
30 listopada 2016
29 listopada 2016
28 listopada 2016
28 listopada 2016
25 listopada 2016
24 listopada 2016
24 listopada 2016
24 listopada 2016
23 listopada 2016
30 listopada, po ośmiu latach starań, ruszyła w naszym regionie śmigłowcowa baza Służby Ratownictwa Medycznego. Tuż po godzinie 10.00 baza w Polskiej Nowej Wsi zgłosiła dyspozytorom gotowość do udzielania pomocy, a już około 11.00 ratownicy otrzymali wezwanie i helikopter poleciał na swoją pierwszą akcję.
– Helikopter wart 28 mln zł będzie już u nas na stałe, będzie służył naszym mieszańcom. Oby jak najmniej było zdarzeń, w których trzeba go będzie wykorzystywać, ale ważne jest, że taki sprzęt u nas jest i możemy z niego korzystać. Cieszę się, że po impulsie ze strony przewodniczącego sejmiku Norberta Krajczego udało nam się wspólnie do tego momentu doprowadzić – mówił podczas inauguracji działalności bazy marszałek Andrzej Buła. – To ważny moment dla nas wszystkich.
Przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy podkreślał natomiast, że prawdziwym ojcem tego sukcesu i doprowadzenia do szczęśliwego finału jest prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – To on za tym chodził i tego pilnował, bo też mu na tym bardzo zależało – mówił. - Teraz najistotniejsze jest to, że baza już działa. To przykład dobrej współpracy rządu i samorządu - i to trzeba podkreślić. Ważne jest także to, że ci, którzy kiedyś byli przeciw temu pomysłowi, dziś są za. I cieszę się, że udało się ich do tego przekonać.

Przygotowanie bazy tymczasowej zostało sfinansowane przez dyrekcję Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, natomiast bazę docelową za około 6,5 mln zł sfinansuje samorząd województwa. Helikopter został kupiony z pieniędzy unijnych i wymogiem programu operacyjnego było, że baza musi rozpocząć działalność do końca 2016 roku. Dziś ten warunek został spełniony.
- Ostatnie województwo rozpoczyna dzisiaj dyżur – mówił dyrektor Robert Gałązkowski. – W ostatnim czasie pokazaliście, że potraficie z tego środka ratowniczego korzystać, dlatego też od dzisiaj macie swój, ale i polskiego ratownictwa medycznego śmigłowiec, który o godzinie 10 zgłosił pełną gotowość do wykorzystania.
Ratownik medyczny Michał Sajkowski, członek załogi nowego śmigłowca podkreśla, że helikopter do 15 minut potrafi objąć okrąg o średnicy około 60 km. - Możemy bardzo szybko dotrzeć do pacjenta i przewieźć go do odpowiedniego szpitala. To maszyna, która daje czas w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia – mówi.

Przypomnijmy - 18 stycznia tego roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano umowę w sprawie przekazania z budżetu województwa opolskiego dotacji w kwocie 6,45 mln złotych na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Podpisanie umowy pozwoliło Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu na uruchomienie procedur, skierowanych na utworzenie bazy.
Uroczystości w Polskiej Nowej Wsi zakończyły się przed godziną 11, a już za chwilę ratownicy otrzymali pierwsze wezwanie i helikopter poleciał na akcję.

VR
Archiwum
‹‹‹
Informację wprowadził (a): Violetta Ruszczewska (2016-11-30 15:00:24)
Informację zmodyfikował (a): Violetta Ruszczewska (2016-11-30 15:00:22)
 Zobacz także PDF - pliki PDF  Powiększ tekst - powiększ tekst  Zmniejsz tekst - pomniejsz tekst  Drukuj - wydrukuj  Do góry
Data aktualizacji: 2016-12-01
Liczba odwiedzin: 35625111
 
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.