Strona główna BIP Wersja chińska Wersja włoska Wersja hiszpańska Wersja ukraińska Wersja czeska Wersja niemiecka Wersja rosyjska Wersja francuska Wersja angielska
Szukaj
O regionie
Gospodarka
Rolnictwo
Turystyka
Sport
Kultura
Nauka i edukacja
Rozwój regionalny
Współpraca z zagranicą
Fundusze Europejskie
Środowisko
Obsługa klienta
Tablica informacyjna
Prawo
Centrum prasowe
Organiz. pozarządowe
 Aktualności Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót
 Aktualności ›› Wydarzenia 
Ludzie na przestrzeń głosują nogami
24 listopada 2016
[Galeria zdjęć]
1 grudnia 2016
30 listopada 2016
30 listopada 2016
29 listopada 2016
28 listopada 2016
28 listopada 2016
25 listopada 2016
24 listopada 2016
24 listopada 2016
23 listopada 2016
Rozstrzygnięta została dziewiąta edycja konkursu, organizowanego przez samorząd województwa opolskiego, na „Najlepszą przestrzeń publiczną”. Jej laureatką zostało przedsięwzięcie pod nazwą „Przebudowa placu Mały Rynek w Opolu”.
Wyróżnienia przyznano „Odbudowie stawu rekreacyjnego w zabytkowym Parku Wolności w Brzegu, „Rewitalizacji otoczenia muru miejskiego oraz dziedzińca dawnego wójtostwa w Głuchołazach” (to przedsięwzięcie zdobyło też nagrodę internautów) oraz „Placowi zabaw podwórko Nivea w Siołkowicach Starych gm. Popielów.
Otwierając galę laureatów konkursu, na której zjawili się inwestorzy, autorzy koncepcji architektonicznych i urbanistycznych oraz wykonawcy, marszałek województwa Andrzej Buła mówił, iż takiej rywalizacji towarzyszą duże emocje, a wybór zwycięzców obarczony jest zwykle subiektywizmem, bo każdy z członków komisji ocenia przez pryzmat własnych doświadczeń. - Ostatecznie jednak oprócz wymogów technicznych, które przestrzenie muszą spełniać, liczy się wymiar społeczny. To czy ludzie zechcą w te miejsca chodzić, spotykać się, bywać. O powodzeniu więc głosują nogami – mówił marszałek.

Wiceprezydent Opola, Maciej Wujec, uginając się pod ciężarem okolicznościowego grawertonu, którym został obdarowany za zdobycie laurów w konkursie, przypomniał, że przebudowa Małego Rynku budziła wiele dyskusji i emocji. Zarzucano, iż plac pozbawiony jest zieleni. - Ostatecznie miejsce to świetnie wpisuje się w zabytkową przestrzeń, a na Mały Rynek powróciło życie, w takiej skali, która nas zaskoczyła – powiedział Maciej Wujec.
Wiceburmistrz Głuchołaz, Roman Sambor, dziękował internautom za głosy oddane na zabytkowe mury, przyznawał, iż jest to świetna promocja miasta i mobilizacja do realizacji kolejnych projektów.

- Celem konkursu – jak informował Jacek Tabor, z Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO – było przede wszystkim promowanie osiągnięć w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznych, wskazanie najlepszych realizacji w województwie opolskim i promocja projektów urbanistycznych kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej, nagrodzenie i promocja gmin dbających o ład przestrzenny i funkcjonalność przestrzeni, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania ładu przestrzennego. W tym roku do konkursu zgłoszono 7 zrealizowanych projektów. Przypomniał także, że od 2008 do 2015 roku zgłoszono do oceny 165 realizacji, 38 z nich przyznano nagrody i wyróżnienia.

MS
Pliki do pobrania:
Wyniki konkursu (PDF, 367.95 kB)
Archiwum
‹‹‹
Informację wprowadził (a): Violetta Ruszczewska (2016-11-24 15:32:13)
Informację zmodyfikował (a): Violetta Ruszczewska (2016-11-24 15:31:56)
 Zobacz także PDF - pliki PDF  Powiększ tekst - powiększ tekst  Zmniejsz tekst - pomniejsz tekst  Drukuj - wydrukuj  Do góry
Data aktualizacji: 2016-12-01
Liczba odwiedzin: 37795818
 
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.