Strona główna BIP Wersja chińska Wersja włoska Wersja hiszpańska Wersja ukraińska Wersja czeska Wersja niemiecka Wersja rosyjska Wersja francuska Wersja angielska
Szukaj
O regionie
Gospodarka
Rolnictwo
Turystyka
Sport
Kultura
Nauka i edukacja
Rozwój regionalny
Współpraca z zagranicą
Fundusze Europejskie
Środowisko
Obsługa klienta
Tablica informacyjna
Prawo
Centrum prasowe
Organiz. pozarządowe
 Aktualności Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót
 Aktualności ›› Wydarzenia 
Razem dla powiatu nyskiego
22 kwietnia 2016
[Galeria zdjęć]
1 grudnia 2016
30 listopada 2016
30 listopada 2016
29 listopada 2016
28 listopada 2016
28 listopada 2016
25 listopada 2016
24 listopada 2016
24 listopada 2016
24 listopada 2016
Radni województwa spotkali się 22 kwietnia w nyskim muzeum z lokalnymi włodarzami, by podyskutować o najważniejszych problemach powiatu i jego gmin.
W spotkaniu uczestniczyli burmistrzowie i wójtowie gmin należących do powiatu nyskiego, a także spore grono lokalnych radnych. Współgospodarz spotkania, przewodniczący sejmiku, Norbert Krajczy, przypomniał, że jest to kolejne wyjazdowe spotkanie radnych sejmiku, zorganizowane po to, by wsłuchać się w lokalne problemy. Zanim jednak rozpoczęła się dyskusja, miała miejsce miła uroczystość – odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” został uhonorowany Józef Kamiński, nestor i animator życia kulturalnego powiatu i regionu.

Marszałek Andrzej Buła, rozpoczynając dyskusję, zachęcał do działania i realizacji śmiałych pomysłów. – Kilka lat temu wydawało się, że obwodnica Nysy i tama nyska to mrzonki, a dziś obydwie inwestycje są niemal na ukończeniu. Warto mieć odwagę i inwestować pieniądze, bo wtedy można otrzymać bonusy. Wczoraj np. wypłacaliśmy nadkontraktacje beneficjentom, którzy nie bali się wyłożyć swoich pieniędzy na ważne projekty w ramach kończącego się RPO – taki bonus dostał np. nyski ZOZ – mówił marszałek. Marszałek apelował także, by Nysa przygotowywała dokumenty do projektu na uzbrojenie terenów inwestycyjnych, bo w czwartym kwartale tego roku przewidziany jest nabór takich projektów, a pieniądze w nim dedykowane są każdemu subregionowi.

Podczas dyskusji okazało się jednak, że 156 ha terenów inwestycyjnych w Nysie pod Regionalny Park Przemysłowy to największy problem władz miasta. Wiceburmistrz Marek Rymarz mówił, że dziś już kilku potencjalnych inwestorów zrezygnowało ze swoich projektów, bo zniechęca ich brak uzbrojenia tych terenów. – Czwarty kwartał to dla nas późno, oczekujemy także finansowego montażu na te działania, bo przecież Regionalny Park Przemysłowy to szansa nie tylko dla Nysy, ale i ościennych gmin – mówił Rymarz. Marszałek deklarował pomoc, ale pod warunkiem, że władze gminy wykażą prawdziwą determinację i przedstawią realny plan działań. Swoją pomoc w dzieleniu się doświadczeniem przygotowania terenów pod potrzeby inwestycyjne oferował także radny Ryszard Zembaczyński, wieloletni prezydent Opola.

Wiele emocji wywołał także temat przygotowywanej przez sejmik uchwały o obszarach chronionego krajobrazu. Jej projekt był konsultowany m.in. Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska, ale i z lokalnymi samorządami i klika zapisów budziło wyraźne kontrowersje wśród samorządowców. Chodzi m.in. o odległość lokalizacji obiektów od zbiorników wodnych. Nyskie to przecież tereny turystyczne i rekreacyjne i proponowane zapisy uniemożliwiają inwestowanie (także obiektów turystycznych) nad wodą. – Nie może być tak, że w powiecie turystycznym nad wodą nie można budować – mówił starosta Czesław Biłobran. Burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak mówił zaś, że proponowana odległość stu metrów budowy od wody to dla niektórych miejscowości praktycznie zakaz ich rozwoju. Zwracał także uwagę na to, że jeziora w powiecie nyskim to nie naturalne zbiorniki – zostały stworzone przez człowieka w latach 30-tych ubiegłego wieku, a zatem te sztywne zapisy nie powinny ich dotyczyć.
Wicemarszałek Antoni Konopka uspokajał , że samorząd województwa jest sojusznikiem gmin w tych postulatach i będzie robił wszystko, by w ostatecznej uchwale te dyskusyjne zapisy zmienić.

VR
Archiwum
‹‹‹
Informację wprowadził (a): Violetta Ruszczewska (2016-04-23 12:32:34)
Informację zmodyfikował (a): Violetta Ruszczewska (2016-04-23 12:33:24)
 Zobacz także PDF - pliki PDF  Powiększ tekst - powiększ tekst  Zmniejsz tekst - pomniejsz tekst  Drukuj - wydrukuj  Do góry
Data aktualizacji: 2016-12-01
Liczba odwiedzin: 37796142
 
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.