Strona główna BIP Wersja chińska Wersja włoska Wersja hiszpańska Wersja ukraińska Wersja czeska Wersja niemiecka Wersja rosyjska Wersja francuska Wersja angielska
Szukaj
O regionie
Gospodarka
Rolnictwo
Turystyka
Sport
Kultura
Nauka i edukacja
Rozwój regionalny
Współpraca z zagranicą
Fundusze Europejskie
Środowisko
Obsługa klienta
Tablica informacyjna
Prawo
Centrum prasowe
Organiz. pozarządowe
 Aktualności Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót
 Aktualności ›› Wydarzenia 
Budżet, rezolucje i opłatek
22 grudnia 2015
[Galeria zdjęć]
1 grudnia 2016
30 listopada 2016
30 listopada 2016
29 listopada 2016
28 listopada 2016
28 listopada 2016
25 listopada 2016
24 listopada 2016
24 listopada 2016
24 listopada 2016
W trakcie ostatniej w tym roku sesji Sejmiku Województwa Opolskiego ślubowanie złożył Janusz Trzepizur, nowy radny Platformy Obywatelskiej, obejmując tym samym mandat po Tomaszu Kostusiu, który zdobył mandat poselski.
Sejmik – 24 głosami „za” i 2 „przeciw” uchwalił budżet na rok 2016. Zaplanowane dochody to kwota 534,5 mln złotych i rośnie ona w stosunku do przewidywanego wykonania roku 2015 o 23,7 proc., głównie za sprawą funduszy europejskich.
Planowane wydatki wyniosą 517,7 mln złotych i zwiększą się w stosunku do roku bieżącego o 28,7 proc. Na inwestycje przeznaczona zostanie kwota ponad 223 mln złotych, co stanowi 107,1 proc. wydatków roku 2015. Najwięcej pieniędzy Zarząd Województwa Opolskiego zamierza przeznaczyć na transport. Planowanych jest osiem dużych inwestycji drogowych, w tym m.in. budowa obwodnicy miejscowości Czarnowąsy do połączenia z infrastrukturą Opola. Wartość tego zadania, to przeszło 85 mln złotych. Z kolei 15 mln zł przeznaczonych zostanie na rozbudowę drogi nr 901 odcinek Kocury – Dobrodzień, a 12 mln złotych na przebudowę wiaduktu nad linią PKP w Strzelcach Opolskich oraz odcinka drogi wojewódzkiej nr 426. Budowa obwodnicy Malni i Choruli w ciągu drogi nr 423 to wydatek rzędu 10 mln złotych.
Marszałek województwa, Andrzej Buła, prezentując budżet zwracał też uwagę na to, iż po raz pierwszy w rezerwie majątkowej znajdzie się kwota 2,6 mln złotych na dokumentacje projektowe rozbudowywanych instytucji kultury.

Radni przez aklamację przyjęli rezolucję w sprawie pełnej integralności i nienaruszalności terytorialno-administracyjnej województwa opolskiego. Sejmik zwraca się w niej z apelem o niepodejmowanie nieuprawnionych i niepopartych rzeczowymi argumentami inicjatyw, które w rzeczywistości doprowadzą do zaburzenia regionalnych więzi społecznych, gospodarczych, kulturowych, do zniszczenia budowanego od lat poczucia przynależności regionalnej i zaufania mieszkańców do władzy publicznej.
Sejmik przyjął też apel w sprawie żeglowności odrzańskiej drogi wodnej od Czech do ujścia oraz doprowadzenia rzeki do IV klasy żeglowności.

Przewodniczący Sejmiku, Norbert Krajczy i marszałek województwa Andrzej Buła wręczyli list gratulacyjny Mieczysławowi Wojtaszkowi przewodniczącemu Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „BARKA” w Strzelcach Opolskich w związku z przyznaniem nagrody specjalnej ministra rodziny, pracy i polityki społecznej za nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej.

Sesję zakończyło spotkanie opłatkowe z udziałem pracowników urzędu marszałkowskiego, byłych radnych, dyrektorów instytucji samorządowych. Święcąc opłatek biskup ordynariusz Diecezji Opolskiej, Andrzej Czaja, radził, by świętom towarzyszyła głęboka refleksja związana z przeszłością, a także by stanowiły one okazję do nadziei, miłosierdzia i pokoju.
Życzenia zgromadzonym składali przewodniczący Sejmiku, Norbert Krajczy, marszałek Andrzej Buła oraz wojewoda opolski, Adrian Czubak.

MS
Archiwum
‹‹‹
Informację wprowadził (a): Violetta Ruszczewska (2015-12-22 14:50:19)
Informację zmodyfikował (a): Violetta Ruszczewska (2015-12-22 15:00:25)
 Zobacz także PDF - pliki PDF  Powiększ tekst - powiększ tekst  Zmniejsz tekst - pomniejsz tekst  Drukuj - wydrukuj  Do góry
Data aktualizacji: 2016-12-01
Liczba odwiedzin: 37796901
 
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.