Strona główna BIP Wersja chińska Wersja włoska Wersja hiszpańska Wersja ukraińska Wersja czeska Wersja niemiecka Wersja rosyjska Wersja francuska Wersja angielska
Szukaj
O regionie
Gospodarka
Rolnictwo
Turystyka
Sport
Kultura
Nauka i edukacja
Rozwój regionalny
Współpraca z zagranicą
Fundusze Europejskie
Środowisko
Obsługa klienta
Tablica informacyjna
Prawo
Centrum prasowe
Organiz. pozarządowe
 Aktualności Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót
 Aktualności ›› Wydarzenia 
Chcą uniknąć naszych błędów
28 stycznia 2015
[Galeria zdjęć]
1 grudnia 2016
30 listopada 2016
30 listopada 2016
29 listopada 2016
28 listopada 2016
28 listopada 2016
25 listopada 2016
24 listopada 2016
24 listopada 2016
24 listopada 2016
Przebywająca na Opolszczyźnie z kilkudniową wizytą delegacja z Iwano-Frankiwska przygląda się, jak funkcjonuje w naszym kraju system ochrony zdrowia, jak działają opolskie szpitale i na jakich zasadach rozliczają się z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W skład delegacji wchodzi dwóch dyrektorów szpitali – ogólnego i psychiatrycznego, dyrektor obwodowego departamentu zdrowia oraz dyrektor kolegium medycznego w Iwano-Frankiwsku.
W pierwszym dniu ukraińskich gości przyjął przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, Norbert Krajczy, który informował m.in. o pracach samorządu województwa, podejmowanych inicjatywach legislacyjnych i planach na najbliższe miesiące.

Środa, 28 stycznia, upłynęła ukraińskim medykom na wizytach w opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej. Goście zwiedzili uczelnię, byli w instytucie kosmetologii oraz na zajęciach w instytucie położnictwa. Okazało się, że dzięki internetowi tak doskonale poznali profil PMWZ, że do Opola przyjechali z gotową umową o współpracy w trzech językach – ukraińskim, polskim i angielskim. Rektor uczelni, Tomasz Halski, nie krył zaskoczenia, ale też po wstępnej lekturze stwierdził, że chętnie by taki rodzaj porozumienia podpisał, jeśli zaakceptuje je prawnik, a potem senat  szkoły, który zbiera się w czwartek 29 stycznia. Pobyt delegacji przewidziany jest do piątku i niewykluczone, że przed wyjazdem umowa obu partnerów , dotycząca m.in. wymiany młodzieży i kadry naukowej, zostanie podpisana.

Zachęcali do tego uczestniczący w spotkaniu poseł Ryszard Galla i wicemarszałek województwa, Roman Kolek.

Kolejnym punktem wizyty było Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu.  Gości interesowało, z ilu oddziałów się ono składa (16), ilu dysponuje łóżkami (600), jaki jest średni czas pobytu (5 dni), ile pacjentów przewija się rocznie przez szpital (26 tysięcy), a ile przez przychodnie (29 przychodni obsługuje rocznie ok. 150 tys. pacjentów), ile rocznie odbywanych jest operacji (11 tysięcy). Ukraińscy goście pytali też, jakich błędów powinno się unikać, jak rozwiązać relacje płatnik – ubezpieczony, skąd wiadomo, że pacjent ma ubezpieczenie, co z takim, który go nie posiada, czy w szpitalu można świadczyć usługi komercyjne. Dyrektor WCM, Marek Piskozub i wicemarszałek Roman Kolek cierpliwie tłumaczyli wszystkie niuanse. Ukraińscy medycy zwiedzili oddział ratunkowy WCM oraz zakład diagnostyki obrazkowej, po którym oprowadzał ich jego kierownik, dr Andrzej Sznajder.

Na 29 stycznia zaplanowany jest całodniowy wyjazd do Branic. Delegacja spędzi go w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz w warsztatach terapii zajęciowej.
MS
Archiwum
‹‹‹
Informację wprowadził (a): Urząd Marszałkowski w Opolu (2015-01-28 14:09:09)
Informację zmodyfikował (a): Urząd Marszałkowski w Opolu (2015-01-28 14:09:01)
 Zobacz także PDF - pliki PDF  Powiększ tekst - powiększ tekst  Zmniejsz tekst - pomniejsz tekst  Drukuj - wydrukuj  Do góry
Data aktualizacji: 2016-12-01
Liczba odwiedzin: 37796063
 
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.