Książka teleadresowa Tapety pulpitu Mapa serwisu Wyślij pocztówkę Dla niepełnosprawnych Dodaj do ulubionych Kontakt Strona główna
Co nowego Menu podmiotowe Menu tematyczne Inne
Członkostwo w ARGEPowiększ tekst Zmniejsz tekst Drukuj Powrót
Inne ›› Współpraca z Zagranicą ›› Członkostwo w ARGE 

Uczestnictwo w stowarzyszeniach regionów – Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE

Współpraca z Europejskim Stowarzyszeniem Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi.

Województwo opolskie jest członkiem Stowarzyszenia od grudnia 2000 (uchwała Nr XXII/163/2000 Sejmiku Województwa z 26 września 2000r. Przystąpienie do Stowarzyszenia było zwieńczeniem współpracy datującej się od roku 1997, która wywarła duży wpływ na kształtowanie się i rozwój opolskiego programu odnowy wsi.

Inicjatywa ta ma olbrzymi wymiar promocyjny i jest polem wymiany doświadczeń wsi osiągających najbardziej spektakularne rezultaty. Celem jest wspieranie międzynarodowej wymiany doświadczeń, szczególnie pomiędzy państwami i regionami państw członkowskich UE oraz państwami przechodzącymi przeobrażenia strukturalne i polityczne ze wschodu Europy, jak również podnoszenie motywacji biorących udział w procesie odnowy wsi.

Dzięki członkostwu w 2007r. zorganizowano VI Europejski Kongres Odnowy Wsi, który odbył się w Kamieniu Śląskim i stanowił niepowtarzalne wydarzenie na skalę międzynarodową.

Współpraca Województwa Opolskiego ze Stowarzyszeniem obejmuje następujące działania:

 • Uczestnictwo w konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi (co dwa lata) - do tej pory 6 krotnie. Każdorazowo konkurs odbywa się pod odmiennym hasłem oddającym treści uznawane za szczególnie istotne dla europejskiej odnowy wsi.
  SołectwoRokMotto
  Kamień Śląski2000 Bez przyszłości nie ma przeszłości
  Brożec2002 Przekraczając granice
  Żyrowa2004 Sprostać wyzwaniu unikalności- zwrot ku wyjątkowości
  Frączków2006 Zmiana jako szansa
  Kuniów2008 Przyszłość dzięki społeczeństwu innowacyjnemu
  Gmina Zdzieszowice2010 Nowa energia dla dobrej współpracy
  Gmina Pokój2012 W pogoni za przyszłością
  Gmina Gogolin2014 Lepiej żyć
 • Uczestnictwo w podróżach studyjnych dla specjalistów prowadzących regionalne programu odnowy wsi - corocznie z wyjątkiem roku 2004 kiedy takiej podróży nie organizowano
 • Organizację podróży studyjnych dla uczestników opolskiego programu odnowy wsi od 2000 roku
 • Przekazywanie i wymianę informacji o przebiegu odnowy wsi i rozwoju obszarów wiejskich w Europie poprzez wydawnictwa periodyczne i publikator Stowarzyszenia Dorferneuerung International.

Współdziałanie z Europejskim Stowarzyszeniem Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi w Wiedniu przynosi następujące efekty:

 • Umożliwia dostęp do wiedzy nt. metody rozwoju obszarów wiejskich jaką jest odnowa wsi i transfer tej wiedzy do regionu oraz uczestników opolskiego programu odnowy wsi. To z kolei zapewnia programowi prawidłowy rozwój w zgodzie z trendami europejskimi.
 • Umożliwia efektywniejszą promocję odnowy wsi w Polsce i podtrzymuje pozycję regionu jako krajowego lidera w tej dziedzinie.
 • Poszerza międzynarodową i międzyregionalną współpracę województwa opolskiego

Góra
Informację zmodyfikował (a): Marzena Lukowska (2014-08-28 09:07:29)
Data aktualizacji: 2020-01-02
Liczba odwiedzin: 2533
Administracja Redakcja BIP Rejestr zmian
wykonanie P®ESTO