Książka teleadresowa Tapety pulpitu Mapa serwisu Wyślij pocztówkę Dla niepełnosprawnych Dodaj do ulubionych Kontakt Strona główna
Co nowego Menu podmiotowe Menu tematyczne Inne
4-stronna sieć partnerskaPowiększ tekst Zmniejsz tekst Drukuj Powrót
Inne ›› Współpraca z Zagranicą ›› 4-stronna sieć partnerska 
Wspólne Oświadczenie "4-stronna partnerska sieć regionalna", którego inicjatorem była Nadrenia-Palatynat, zostało podpisane 21.05.2003 w Moguncji. Celem partnerstwa jest stworzenie międzyregionalnej, europejskiej sieci współpracy pomiędzy 4 regionami europejskimi: Województwem Opolskim, Nadrenią-Palatynatem, Burgundią i Krajem Środkowoczeskim, a tym samym pomiędzy dotychczasowymi oraz przyszłymi członkami Unii Europejskiej.

Jest to jedna z pierwszych takich inicjatyw w Europie, która nie tylko dostarcza nam dwóch nowych partnerów, ale również pozwoli skorzystać z doświadczeń regionów, które od lat budują efektywne partnerstwa międzyregionalne.

Umowa ta opiera się na dotychczasowej współpracy bilateralnej pomiędzy Nadrenią-Palatynatem i jej poszczególnymi regionami partnerskimi, włączające w to Województwo Opolskie. Charakter współpracy, którą definiuje jedyne tego typu porozumienie w Polsce i w Europie upoważnił Samorząd Województwa do nadania temu zadaniu priorytetowego znaczenia dla regionu.

Do dziedzin współpracy 4-stronnej, wymienionych w oświadczeniu należą: oświata; nauka; dokształcanie; współpraca instytucjonalna i wymiana osobowa; kultura; środowisko naturalne; warunki socjalne; gospodarka; zagospodarowanie przestrzenne, planowanie i rozwój regionalny; odnowa wsi; budownictwo mieszkaniowe; integracja z Unią Europejską; oraz współpraca z Euro-Info Center w Moguncji.
Góra
Data aktualizacji: 2020-01-02
Liczba odwiedzin: 2430
Administracja Redakcja BIP Rejestr zmian
wykonanie P®ESTO